Umisťujeme fotopast na správné místo

Umísťujeme fotopast na správné místo pro sledování zvěře, i ochranu majetku.

V předchozích dílech našeho seriálu jsme se podívali na to, jak fotopast vybrat, koupit a taky jak fotopast prvně spustit, v tomhle článku se zaměříme na správný výběr místa a umístění.

Výběr vhodného místa je tím nejdůležitějším, tak aby fotopast nebyla nápadná, ale zároveň měla před sebou volný prostor a mohla tak bezproblémově snímat požadované místo. Také samozřejmě záleží k čemu budeme fotopast využívat, jestli pro sledování zvěře v lese, nebo k ochraně majetku na chalupě.

Chceme sledovat zvířata v lese

Pokud jsme si fotopast koupili ke sledování zvěře v lese, blízko krmelců atd. tak si najdeme takové místo, ze kterého bude na „cílovou“ oblast nejlépe vidět. Určíme si, ze které strany chceme oblast sledovat, a zhruba třeba 4-8 metrů od toho si najdeme vhodné místo, kam fotopast umístíme. Může se jednat třeba o strom, což bude nejlepší, jelikož fotopast tam bude dobře krytá.

Obecně se uvádí, že by fotopast měla být umístěná v takové výšce, aby nebyla v úrovni lidských očí, tzn. cca 2 metry vysoko. Pokud jsme se rozhodli, že nejlepší místo pro umístění fotopasti bude strom, lze využít popruh, kterým snadno a rychle připevní fotopast na požadované místo. Dále pro připevnění lze využít také polohovací zařízení, kdy díky vrutu stačí „navrtat“ držák do kmene stromu, připevnit fotopast a natočit tak aby snímala požadované místo.

U polohovacího zařízení je výhoda zejména rychlá montáž, nevýhodou je, že fotopast „trčí“ a je tedy více nápadná, to se však může snadno změnit tím, že fotopast zamaskujeme. O tom, jak lze fotopast jednoduše zamaskovat najdete na blogu článek.

U některých fotopastí, je připevňovací popruh v ceně, u jiných lze za pár korun dokoupit, ale lze využít i to, co najdete doma – pavouk,popruh s kurtnou atd.

Chceme chránit svůj majetek

Rozhodli jste se chránit svůj majetek pomocí fotopasti? Ta je ideální nejen na chalupě, ale také u rodinných domů, kde může třeba monitorovat stání pro auto, které je vzdálené od domu. Využití má fotopast k ochraně majetku velké množství a záleží už jen na Vás co chcete sledovat.

V našem ukázkovém příkladu se podíváme na umístění fotopasti na chalupě, kterou chceme chránit před zloději. Určitě nebude stačit pouze sledování dveří, ale je potřeba také sledovat okna, pokud fotopast šikovně umístíme, můžeme díky ní bez problémů sledovat dvě strany chalupy – dveře i okna.

Většina fotopastí má FOV, tedy zorné pole v rozmezí od 40 do 52° dalším důležitým parametrem je dosvit, ten může mít až nad 25m, ale většina běžných fotopastí má dosah až 15m. Ideální je, pokud kolem chalupy máte stromy v okruhu cca 8-10m od chaty, na ně se totiž fotopasti umisťují nejlépe a dobře se maskují.

Výška umístění je stejná jako v předchozím příkladu, měla by být nad úrovní lidských očí, tedy kolem 2 metrů, využít můžete popruh nebo polohovací zařízení. U fotopastí Bunaty bude nasměrování fotopasti jednodušší, jelikož máte k dispozici jak přední displej, tak laserové ukazovátko. Na displeji hned vidíte, co vše fotopast snímá a můžete případně upravit umístění/úhel.

Je také dobré se na zkoušku projít kolem chaty jak za denního světla tak tmy a poté se podívat jestli fotopast správně a hlavně jak fotí.